0212 6608098 - 0212 6608099
LOMBER FASET SENDROMU

Omurgamızın arka kısmında yer alan eklemlere faset eklem denir. Bu eklemlerin en önemli özelliği yük taşıyan eklemler olmalarıdır. Omurgaya aşırı bir yüklenme, zorlanma geldiğinde bu yükleri dağıtabilme yeteneğine sahiptir. Faset eklem açıları boyun , sırt ve bel omurları arasında değişkenlik gösterir.

Faset hastalığının en önemli özelliğİ ayakta durmakla artan bel ağrısıdır. Bu ağrı , bel geriye doğru büküldüğünde, ağır bir şey  kaldırıldığında, ya da yanlara doğru eğilme hareketlerinde artar, istirahat edince, oturunca azalır. Bel ağrısı, kalça üstlerine doğru yayılma gösterir. Bazen kasığa bazen de uyluk arkasına doğru vurabilir. Ancak genellikle diz altına inmez. Bazı hastalarda gece ağrısı ya da sabaha karşı ağrı olabilmektedir. Sabahları yarım saati geçmeyen bel tutukluğu görülebilir.

Teşhis için ayrıntılı bir fizik muayene çok gerekli ve faydalıdır. Muayenede en belirgin özellikler, omurganın hemen yan taraflarına basmakla ağrı ve hassasiyet olmasıdır. Röntgen, tomografi ve gerekirse MR çekilmelidir. Bazı romatizmal kan tahlileri de çoğu zaman gereklidir. 

من اجل ايجاد التشخيص المناسب ومعالجته يرجى اخذ مواعيد
لا تسمحو لاصابات الرياضية، وآلام المفاصل والاضطرابات الهيكل العضمي من ابطاء حركاتكم. حددو مواعيدكم اليوم في مركز باكيركوي للمالجة الألم لكي يتم تشخيصك المناسب من قبل اطباء اوئل مختصين لمعالجة الالم والإصابات و تخفيف الألم الشديدة والعودة إلى نمط حياتك النشطة.