0212 6608098 - 0212 6608099
SERVİKAL SPONDİLOZ ( BOYUN KİREÇLENMESİ)

Boyun omurgasının eklemlerinde gelişen dejenerasyon ve yıpranma olarak tarif edilir. Sorunun kaynağı genellikle omurlar arasındaki disklerden başlar ve çevre dokulara yayılır. Yaşla birlikte görülme  sıklığı artar.

Hastalığın belirtileri , hareket ettirmekle artan boyun ağrısı, ense köküne ve kürek kemiğine doğru yayılan ağrı, boyun hareketlerine kısıtlanma , kollarda ağrı, uyuşma ve bazen güçsüzlüktür. Baş dönmesi, denge bozukluğu ve nadiren bayılma olabilmektedir.

Fiziksel muayenede, boyun hareketlerinde kısıtlanma, yaygın boyun hassasiyeti tespit edilir. Durumun ciddiyetine göre nörolojik bulgular tabloya eşlik edebilir.

Tedavisinde, ağrının kontrolü ve hareket açıklığı sağlanarak yaşam kalitesi arttrılmaya çalışılır. Ağrı kontrolü için, ilaç tedavileri yanında girişimsel ağrı tedavileri de yapılabilir. Faset eklem enjeksiyonları, epidural enjeksiyonlar, paravertebral injeksiyonlar ve sinir blokları uygulanabilir. TENS, ultrason, lazer gibi fiziksel tedaviler yanında, düzenli egzersiz ve kaplıca kürleri de faydalı olabilmektedir.  

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.