0212 6608098 - 0212 6608099

FÜZYONLU EPİDURAL ENJEKSİYON

4.10.2017
Füzyonlu Epidural Enjeksiyon

Bel fıtığı tedavisinde yeni bir yöntem. Dünyada ilk defa uygulanan bir yöntem. Ultrason ve MR füzyonu ile görüntüleme altında transforaminal epidural enjeksiyon ( Füzyonlu Nokta atışı ).  

Yeni teknoloji sayesinde hastanın MR görüntülerini ultrason cihazına entegre ediyoruz. Ultrason ile değerlendirme yaparken küçük MR aparatını hastanın yan tarafına yerleştiriyoruz. Ultrason ve Mr görüntülerini eş zamanlı olarak görebiliyoruz. Bu da bize enjeksiyon yapacağımız yeri net bir şekilde bulmamızı sağlıyor.

Ultrason ve MR radyasyon içermediği için hem hasta hem de sağlık çalışanlarının radyasyon maruziyeti yaklaşık 15 kat azalıyor.

MR ve ultrason gibi kaltieli görüntüleme yöntemleri kullanıldığı için tedavinin başarı şansı da artıyor.

Dezavantajları ise; Öncelikle bunlar oldukça pahalı cihazlar. Daha da önemlisi ultrasonu kullanan hekimin tecrübesi. Çünkü bunlar öğrenmesi ve geliştirmesi zaman alan ciddi maliyet ve emek gerektiren konular.

Özetle, klasik tedavilere yanıt vermeyen hastalarda, ameliyat olmasına rağmen ağrıları geçmeyen ya da fıtığı nüksetmiş olanlarda uygulanabilen nokta atışı tedavisinde; ultrason ve MR I birleştiren füzyon teknolojisi, yeni bir çığır açmış gibi görünüyor.

Ağrı Tedavisindeki Yeni Gelişmeler Sayfası