0212 6608098 - 0212 6608099

Gerilim Tipi Başağrısı 

Gerilim tipi başağrısı en sık görülen başağrısı tipidir. Her yaşta görülebilmekle birlikte 20-40 yaş arası kadınlarda daha sık görülmektedir. Genellikle başın her iki tarafında aynı şiddette olmaktadır. Başın etrafında sıkı bir bant varmış hissi, basınç , baskı , mengene ile sıkıştırma, patlama hissi şeklinde tarif edilir. Ağrı, gün içersinde artıp azalabilir, veya günlerce, haftalarca aynı şiddette sürebilir. Ense kökünde, şakaklarda ya da başın ön kısımlarında görülebilmektedir. 

Yeni başlayan gerilim tipi başağrısı, muayenede herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak kronik gerilim başağrılarında sıklıkla, boyun kaslarında hassasiyet, boyun hareketlerinde kısıtlılık, şakaklarda ve saçlı deride hassasiyet olabilir.

Psikolojik stress, öfke ve saldırganlık, bastırılmış gücenme gibi durumlar gerilim tipi başağrısının oluşmasına neden olabilirler. Ancak bu durumlar kronik ağrıya bağlı olarak da gelişebildiği için ağrının mı yoksa stresin mi önce başladığı her zaman ayırt edilemeyebilir.

Gerilim başağrısının tedavisinde bazı ilaçlar, girişimsel tedavi yöntemleri ve fiziksel yöntemler uygulanmaktadır. İlaçlardan basit ağrı kesiciler, romatizmal ilaçlar, depresyon ve bazı nörolojik ilaçlar kullanılabilir.

Girişimsel tedavilerden tetik nokta enjeksiyonları, oksipital sinirlere yönelik blokaj ve radyofrekans, btx enjeksiyonları, nöral terapi, kuru iğneleme ve akupunktur uygulamaları yapılabilmektedir.

Fiziksel yöntemlerden, baş ve boyun kaslarını gevşetmeye yönelik masaj, manuel terapi,  fizik tedavi uygulamaları, biofeedback, yoga, taichi gibi rahatlatıcı egzersizler faydalı olabilmektedir.

Uzm. Dr. Ahmet SÜMEN

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.